Podzemne vode
Podzemna voda je sestavni del vodnega kroga in se nahaja pod površino tal, ne glede na to ali so tla, sediment, kamnina ali hribina v celoti ali deloma zasičeni z vodo. Vodonosnik je geološka plast pod površjem tal, ki omogoča znatnejši tok podzemne vode in odvzem znatnejših količin podzemne vode. V Sloveniji prevladujeta dva tipa vodonosnikov, in sicer vodonosniki z medzrnsko poroznostjo v ravninskih delih rečnih dolin ter vodonosniki s kraško in razpoklinsko poroznostjo. Vodno telo podzemne vode je podzemna voda v enem ali več sosednjih vodonosnikih.
Podzemna voda je v Sloveniji najpomembnejši vir pitne vode, s katerim se oskrbuje več kot 95 % prebivalcev. Naravna podzemna voda brez onesnaževal je za zdravje najbolj primerna. Kakovost podzemne vode je torej pomembna tako z okoljskega kot tudi zdravstvenega vidika.
Podzemne vode kot vir pitne vode so na območju Mestne občine Maribor in okoliških občin zavarovane z uredbo, v kateri so določena vodovarstvena območja in vodovarstveni režim za vodno telo Vodonosnikov Ruš, Vrbanskega platoja, Limbuške dobrave in Dravskega polja.
- Projekt zaščite podzemnih voda kot virov pitne vode
- Izvajanje imisijskega monitoringa tal, površinskih in podzemnih voda na vodovarstvenem območju črpališč Mariborskega vodovoda
- Izdelava kart podzemnih voda – Vodonosniki Selnica-Ruše, Vrbanski plato in severni del Dravskega polja
Monitoring stanja podzemnih voda
- hidrološke meritve,
- parametre, s katerimi se ocenjuje kakovost vode,
- parametre s seznama nevarnih snovi, s katerimi se ugotavljajo in spremljajo obremenitve podzemne vode z nevarnimi snovmi, relevantnimi za obravnavano geografsko območje. Med slednjimi je bil poseben poudarek namenjen preiskavam vsebnosti nitrata, pesticidov in hlapnih halogeniranih organskih spojin v podzemni vodi.
Zemljevid merilnih mest
Vsako leto se v programu izvajanja monitoringa določijo vzorčna mesta, in sicer glede na predhodne rezultate in razmere v podzemnih vodah. Na vsak piezometer so vezani podatki o nitratih, pesticidih in nivojih podzemne vode, podatke se prikaže tudi na grafih.