MARIBORSKI GASILCI SO MERILI TEMPERATURO POVRŠIN NA SONCU IN V SENCI
četrtek, 05. 09. 2024 | Okolje
Mestna drevesa so enako pomemben element kot stavbe in ostala mestna infrastruktura
Hortikulturno društvo Maribor že dve leti v poletnih mesecih izvaja trajnostni projekt Meritve temperatur, ki je ob zavedanju podnebnih sprememb in posledično naraščajočih temperaturah še kako pomemben. Namen projekta je seznanitev širše javnosti z ugotovitvami in izpostaviti pomen zelenih javnih površin v urbanih delih.
Z Gasilsko brigado Maribor so merili temperaturo površin in objektov na soncu ter v senci. Meritve so izvajali z gasilskimi droni, opremljenimi s profesionalno termalno kamero, in sicer 14. avgusta 2024 med 12. in 13. uro na treh različnih lokacijah. Povprečna temperatura zunanjega zraka je bila v tem času 25,5°C, saj je zaradi trenutne oblačnosti in rahlega dežja ravno v tem času prišlo do precejšnje ohladitve. Zrak se seveda hitreje hladi in ogreva kot polne površine, a je kljub temu zaznati kar občutne razlike.
Slika: temperature v dnevu merjenja
Rezultati meritev so bili naslednji:
LENT – sprehajalna pot 26 °C, obrežje reke 24 °C, nad gladino reke 17,4 °C, sredina reke 16,4 °C, zeleno nabrežje na drugi strani 19,1 °C, sama drevesa na drugi strani 19,5 °C, lok mostu 23 °C, ograja mostu 24,5 °C, betonski del mostu 22 °C.
GLAVNI TRG – tla 28 °C, vodna fontana 20 °C, strešna kritina 24,1 °C, zeleni otok na krožišču 21 °C, asfalt v krožišču 26 °C, večja drevesa (gledičije) pri Delavski hranilnici 21,9 °C, pod drevesi 22,7 °C, na cestišču 26,7 °C.
SLOMŠKOV TRG – drevesa 21,8 °C, tlakovci pred vhodom v cerkev 23,5 °C, travnata površina 20,5 °C, travnata površina pod ginkom 21,2 °C, asfalt na parkirišču 28,6 °C.
Vloga zelenih površin v mestu
Kako pomembne so zelene površine v urbanem okolju, se pogosto zavemo, ko jih je premalo ali pa so urejene tako, da ne služijo svojemu namenu. Kakovost bivanja je neposredno povezana s stanjem zelenih površin in drugih odprtih prostorov, ki pomembno prispevajo h kakovosti bivanja, zdravju prebivalcev in preživljanju prostega časa prebivalcev in obiskovalcev mest. Eno odraslo drevo proizvede vsako uro 1,7 kg kisika, ki zadostuje za dnevno potrebo 10 ljudi. Okoli 40 let staro drevo lahko v tem obdobju absorbira 40 ton CO₂. Meritve so pokazale, da je temperatura pod senco odraslega drevesa lahko za 20 °C nižja od izmerjene temperature na asfaltni, betonski ali kamniti površini.
Prav zato je že pri urbanističnem načrtovanju nujno težiti k zelenim površinam.
Povzeto po člankih na medijskih portalih:
- Mariborinfo
- Maribor24