home

OKOLJE MARIBOR

Mesec kmetijstva: Pestrost narave je pomembna za kakovostne kmetijske pridelke


torek, 09. 11. 2021 | Okolje

Kmetijstvo je tema meseca novembra, v katerem bo že 11. leto zapored potekal dan slovenske hrane.

Da bomo imeli na mizi kakovostno domače sadje, je to odvisno tudi od našega odnosa do narave in s tem med drugimi tudi do na primer divjih opraševalcev.  Z znanjem, izkušnjami in sodelovanjem varstva narave, kmetovalcev, lovcev, gozdarjev, strokovnjakov za upravljanje voda in ribičev na terenu lahko skupaj pomagamo marsikateri vrsti in njenemu življenjskemu okolju – s tem pa tudi nam samim. Kljub majhnim površinam v območjih Nature 2000 pa ima ravno zaradi varstva narave kmetijstvo poseben pomen tudi v integriranem projektu.

V pilotnih območjih LIFE-IP NATURA.SI testi različnih ukrepov

V LIFE integriranem projektu za okrepljeno upravljanje Nature 2000 v Sloveniji (LIFE-IP NATURA.SI) različne ukrepe preizkušajo na treh pilotnih območjih: Istra, Kamniško Savinjske Alpe in Grintavci ter Štajerska. Na pilotnem območju Istra so tradicionalna bogata suha travišča z metulji, suhi apnenčasti travniki, ki predstavljajo ugodno rastišče za orhideje. Na pilotnem območju Štajerska so območja ekstenzivnih, mokrotnih in občasno poplavljenih travnikov, na katerih raste modra stožka, ki velja za enega najbolj ogroženih tipičnih življenjskih okolij v Sloveniji. V pilotnih območjih imamo poleg pestre narave tudi pestro kmetijstvo – tu najdemo vinograde, pašnike, sadovnjake in njive. Na pilotnem območju Kamniško-Savinjske Alpe in Grintovci pa so planine z gorskimi ekstenzivnimi gojenimi travniki in pašniki, ki so tudi pomemben element ohranjanja populacije habitatnih tipov. 

Partnerji s področij varstva narave, kmetijstva, gozdarstva in vodarstva skupaj oblikujejo ukrepe ter ob sodelovanju kmetov pilotno preizkušajo vrsto ukrepov na terenu. Med njimi so tako preizkusili posebno varstvo na pašniku za močvirski meček, ob vodotokih Štajerske preizkušajo metode za odstranjevanje tujerodnih vrst rastlin. V zaključnem oblikovanju pa so tudi testni ukrepi na traviščih Štajerske. Dobre prakse kmetijstva v območjih Nature 2000 lahko spremljate tukaj.

Ukrepi zaradi Nature 2000 med manjšimi v kmetijstvu

V Sloveniji je po podatkih Kmetijskega inštituta Slovenije 474.195 hektarov kmetijskih zemljišč v uporabi, ki jih predstavljajo trajni travniki in pašniki (57 %), njive (37 %) in trajni nasadi (6 %). V letu 2019 so bili zaradi Nature 2000 opredeljeni naravovarstveni ukrepi na skupno 6,4 % vseh kmetijskih zemljišč v uporabi v Sloveniji. Okrog 20 % območij Nature 2000 je tudi na kmetijskih površinah, sicer pa v Naturi 2000 prevladujejo gozdne površine (kar 70 % površine Nature 2000). 

Infografika: Kmetijstvo v letu 2020 (Kmetijski inštitut Slovenije)

Kmetijske površine so se v Sloveniji v zadnjih letih nekoliko povečale, tudi znotraj Nature 2000 opažamo enak trend pri obsegu kmetijskih površin. Približno 12 % vseh kmetijskih gospodarstev v Sloveniji (10.518 od 69.902) kmetuje na območjih Nature 2000. Povprečna kmetija v območjih Nature 2000 ima v uporabi 5,89 ha kmetijskih zemljišč in skoraj 7 glav velike živine. V primerjavi s povprečno kmetijo v Sloveniji je to nekaj manj površine v hektarih in nekaj več glav velike živine.

 
Ukrepi v kmetijstvu zaradi Nature 2000 so med manjšimi po obsegu. Skupna kmetijska politika podpira tudi okoljevarstvene ukrepe. Ukrepi, vezani na Naturo 2000, so med manjšimi po obsegu. Skupna kmetijska politika ima poleg skrbi za prehransko varnost in krepitev podeželja, namreč med tremi splošnimi cilji tudi krepitev skrbi za okolje in podnebje. Med specifičnimi cilji so tudi prispevanje k varstvu biotske raznovrstnosti ter trajnostno upravljanja voda, tal in zraka.

Sodelovanje kmetov in narave

V kmetijstvu se na eni strani srečujemo z opuščanjem kmetijstva ter na drugi strani z inteziviranjem. Za naravo nobena od teh dveh skrajnosti ni dobra, zato institucije varstva narave v sodelovanju s kmetijskimi institucijami izvajajo številne aktivnosti za ohranitev kmetijske krajine ob sočasnem ohranjanju narave. Pestrost živalskih in rastlinskih vrst v kmetijski krajini je namreč pokazatelj njenega dobrega stanja.

Več o elementih kmetijske krajine in njihovi vlogi najdete v brošuri Kmetijstvo na območjih Natura 2000. Več informacij: natura2000.si