Visoke koncentracije ozona v zraku
petek, 09. 08. 2013 | Okolje
Kako nastane prizemni ozon?
Optimalni pogoji za nastanek visokih koncentracij prizemnega ozona so:
- temperatura približno 35ºC,
- sončna svetloba in
- brezvetrje.
Snovi, ki prispevajo k nastajanju prizemnega ozona, t. i. predhodniki ozona, so dušikovi oksidi in lahke hlapne snovi, kot so benzen, toluen, ksilen.
V zadnjih dneh visoke koncentracije
V zadnjih dneh so koncentracije ozona gibljejo večino časa med 100 in 150 mikrogramov/m3. Aktualne podatke lahko spremljate na spletni strani
www.maribor.si/okolje . Graf, ki prikazuje koncentracije ozona na lokaciji Maribor Pohorje v obdobju od 5.8.-9.8.2013, je v priponki.
Opozorilna vrednost za ozon je 180 mikrogramov/m3 za enourno povprečje, alarmna pa 240 mikrogramov/m3.
Uredba o kakovosti zunanjega zraka (Ur. l. RS, št. 9/2011) določa, da je v primeru preseganja opozorilne ali alarmne vrednost potrebno informiranje in opozarjanje prebivalstva o prekoračitvi, ker že kratkotrajna izpostavljenost zaradi ozona v zraku pomeni tveganje za zdravje posebej občutljivih skupin prebivalstva.
Vpliv na zdravje
Visoke (nad 120 µg/m3), predvsem pa zelo visoke (nad 180 µg/m3) koncentracije ozona v zraku negativno vplivajo na zdravje ljudi. Pojavijo se lahko otežkočeno dihanje, tesnoba v prsnem košu, kašljanje, pekoč občutek v očeh. Omenjeni učinki so predvsem možni pri otrocih in ljudeh, ki izvajajo določene aktivnosti na prostem. Ljudje naj se v času zelo visokih koncentracij izogibajo intenzivnim telesnim dejavnostim na prostem, piše na spletni strani Agencije RS za okolje (
http://www.arso.si/zrak/kakovost%20zraka/podatki/ozon.html), kjer so tudi dnevno objavljene napovedi koncentracij ozona, kakor tudi zadnje izmerjene urne koncentracije.