Naredite korak za čistejše okolje!
četrtek, 14. 01. 2021 | Okolje
Majhne spremembe, s katerimi sami prispevamo k boljšemu okolju
Naj bodo zaobljube v novem letu povezane tudi z varstvom okolja. Velja rek: » Bodi sprememba, ki si jo želiš videti v svetu«.
Naše dejavnosti vplivajo na naše okolje, ki pa mu grozi globalno segrevanje, izguba biotske raznovrstnosti, izkoriščanje naravnih virov, vedno večje količine odpadkov,…. Veliko krat za stanje v okolju krivimo industrijo, vladne ustanove in smo kritični do drugih, vendar lahko tudi sami z načinom življenja pripomoremo k boljšemu stanju. S pravo izbiro vsakodnevnih dejavnosti lahko spremenimo svoj vpliv na okolje v pozitivnega. Majhne spremembe naših vsakodnevnih navad imajo lahko velik pozitivni učinek na okolje. Kaj lahko storimo?
Na področju energije:
- Za svoje dejavnosti, kot so ogrevanje gospodinjstva, gledanje TV ali vožnja z avtomobilom, uporaba elektronskih naprav potrebujemo energijo, ki jo lahko prihranimo tako da ugašamo luči, uporabljamo energetsko varčne aparate, uporabljamo naraven način sušenja perila, toplotno izoliramo dom, znižamo nastavitev termostata, med kuhanjem hrane uporabimo pokrovko, popolno izklapljamo naprave iz elektrike, souporabljamo avtomobil, uporabljamo javna prevozna sredstva, kolo ali se na pot odpravimo s kolesom ali peš…
Na področju zraka:
- Cestni promet močno onesnažuje zrak, za to souporabljamo avtomobil, uporabljamo javna prevozna sredstva, kolo ali se na pot odpravimo s kolesom ali peš. Prav tako izbiramo lokalne izdelke z majhno transportno potjo. Za prehrano uporabljamo ekološke pridelke. Zasebna kurišča in male kurilne naprave za ogrevanje redno vzdržujemo ali zamenjamo z novejšimi, okolju prijaznejšimi ter za kurjenje uporabljamo le suh les, odpovejmo se ognjemetom in drugi zabavni pirotehniki, ne kurimo zelenega odreza in drugih vrtnih ostankov na prostem, še posebej ne vlažnega,…
Na področju voda:
- V Sloveniji pitna voda priteče kar iz pipe, vendar po svetu prihaja do pomanjkanja in onesnaženja vodnih virov, zato veliko ljudi nima dostopa do zdrave pitne vode. Ker lahko to doleti tudi nas moramo vodo odgovorneje uporabljati in preverimo, da iz pip naj ne kaplja, med umivanjem zob zaprimo pipo, posodo in perilo peremo le ko stroj napolnimo. Barve, laki, zdravila, olje itd. ne sodijo v odtok. Zmanjšanje onesnaženosti vode je pomembno ne le zato, ker želimo vodo uporabljati, ampak tudi zato, da zaščitimo rastline in živali v rekah, jezerih in morjih. Uporabljamo ekološke pridelke saj je kmetijstvo s pesticidi in mineralnimi gnojili velik onesnaževalec površinskih voda.
Na področju narave:
- Grožnje naravi in upadu biotske pestrosti predstavljajo podnebne spremembe, intenzivno kmetijstvo, opuščanje tradicionalnega kmetijstva, širitev predmestij, avtoceste, invazivne tujerodne vrste, evtrofikacija,…Pazljiva izbira in količina produktov za lastno uporabo vpliva na stanje narave. Za naravo naredimo največ, če upoštevamo, da rastlin in živali ne motimo in uničujemo njihovih življenjskih prostorov in ne preprečujemo njihovega gibanja. Potrebno je ohraniti to kar imamo za prihodnje rodove in renaturirati degradirana področja. Zelenico lahko spremenimo v pisan travnik, posadimo visokodebelna drevesa, izdelamo valilnice za ptice,uredimo prebivališča za živali, sami pridelujemo hrano,…
Na področju odpadkov:
- Večina tega, kar zavržemo, se sežge v sežigalnicah ali odvrže na odlagališča. Oba načina obdelave odpadkov imata negativen vpliv na okolje. Čeprav se odpadkom ne moremo izogniti, lahko vsi pripomoremo k zmanjšanju količine svojih odpadkov. Pravilo za zmanjšanje količine odpadkov je „Zmanjšati – Ponovno uporabiti – Reciklirati“. Uporabljamo okolju prijazne produkte (tudi kozmetiko in čistila), kupujemo le stvari, ki jih potrebujemo kompostiramo, ločujemo odpadke, podarimo nematerialna darila (npr. masaža),…
Ali ste sprejeli takšne odločitve že davno? Z malo truda lahko dosežemo odličen učinek. Predlagamo, da čim prej preizkusite in vaše odločitve za boljše okolje razširite tudi na druge ljudi!