PREPOZNAJMO VROČINSKI UDAR
četrtek, 03. 07. 2025 | Okolje
Vročina ne popušča, zavarujmo se!
Do vročinskega udara pride zaradi pregretja telesa, ki ga povzročita visoka temperatura okolja in dehidracija. Poleg vročinskega udara ste v teh vročih dneh izpostavljeni tudi vročinski izčrpanosti in izgubi zavesti.
Vir slike: Vizita.si
Znaki, ki kažejo na to, da je telo prekomerno dehidrirano in da lahko pride do vročinskega udara, so hiter pulz, ekstremna utrujenost, mišični krči, glavobol, slabost ...
Na visoke temperature so bolj občutljivi otroci do 4. leta starosti, starejši od 65 let, kronični bolniki z določenimi zdravili, ljudje z duševnimi motnjami, ljudje s prekomerno težo in tisti, ki opravljajo delo na prostem. Če poleg tega, da smo izpostavljeni visokim temperaturam, še dehidriramo, lahko kaj hitro utrpimo vročinski udar.
Da do tega ne bi prišlo, moramo vsak dan spiti najmanj dva litra tekočine ali več, odvisno od stopnje potenja. Ko se potimo, se voda črpa iz krvi, ta se nato zgosti, njen volumen se zmanjša, srce pa nima več dovolj 'materiala' za črpanje. Tako se glikogen ne razgrajuje več učinkovito v gorivo, odpadne snovi se izločajo počasi, prenos kisika se upočasni.
Znaki vročinskega udara
Naše telo je v 70 odstotkih sestavljeno iz vode, žejo pa občutimo že, če izgubimo le en odstotek tekočine. Temu rečemo blaga dehidracija, ki jo spremljajo še odsotnost apetita, suha in pordela koža, utrujenost, glavobol, malo temnega urina, mišična šibkost, vrtoglavica in omotičnost. Resni znaki dehidracije pa se pojavijo, ko se v telesu količina tekočine zmanjša od enega do 10 odstotkov. Takrat se pojavi hiter pulz, ekstremna utrujenost, mišični krči, glavobol, slabost, pospešeno dihanje, znojenje preneha, prav tako odvajanje vode. Ti znaki kažejo, da moramo nujno v senco in popiti dodatno tekočino, če ne želimo doživeti vročinskega udara.
Najbolje je, da tekočino nadomestimo z navadno vodo, saj telo pri pitju vode absorbira kar 70 odstotkov tekočine, pri pitju sladkih ali gaziranih pijač pa le 6 odstotkov tekočine. Soli tekočini ni treba dodajati, razen v skrajnih primerih, ko gre za delo zunaj, hude fizične napore in veliko potenja. V tem primeru lahko posežete tudi po izotoničnih pijačah, ki nadomeščajo soli in minerale, izgubljene pri prekomernem potenju. Če po pitju tekočine čutite olajšanje, ste težavo rešili, sicer se obrnite na zdravnika.
Kako pomagati hudo dehidrirani osebi?
Ob resnejših zapletih, na primer vročinski kapi ali nezavesti, prizadetega takoj zvlecite v senco in mu na dimlje ali pod pazduho položite hladne obkladke, ga polivajte s hladno vodo ali mu pripravite mrzlo kopel. Poleg tega mora dehidrirani spiti precejšnjo količino navadne vode. Ta naj ne bo prehladna, da ne bo povzročila želodčnih krčev. Nato dehidriranega čim prej odpeljite v bolnišnico.
Lahko jo nadomeščate tudi s sadjem in zelenjavo. Izogibajte pa se sladkanim in gaziranim pijačam.
Da do tega ne pride, upoštevajte naslednja pravila:
- tekočino v telo vnašajte ves dan, četudi niste žejni;
- izogibajte se alkoholu in kavi;
- odžejajte se z vodo ali drugimi nesladkanimi in negaziranimi pijačami;
- če ste aktivni, so priporočljive še izotonične pijače, da ne pride do prevelike izgube elektrolitov v telesu;
- preverjate barvo urina. Če je urin temen in zgoščen, je to znak dehidracije, če je svetel in redek, potem pijete dovolj;
- v primeru znakov vročinskih krčev, izčrpanosti ali vročinske kapi pokličite zdravniško pomoč.
Sicer pa je priporočljivo, da v teh vročih dneh uživate predvsem lahko hrano in veliko sadja ter zelenjave, ki bodo prav tako nadomeščali potrebe po tekočini. Telesne aktivnosti prestavite na zgodnjo jutranjo ali pozno večerno uro in se v najbolj vročem delu dneva zadržujte v senci.
Poskrbite tudi za živali
Zaradi vročine pa trpijo tudi živali. Večina živali se najbolje počuti na temperaturi zraka nekje med 18 in 20 stopinj Celzija. Žival bistveno težje prenaša vročino od ljudi, ki navadno mislimo, da si bo v vročini nagonsko poiskala senco. Predvsem psi, sledijo lastniku, pa čeprav tudi po vročini.
Prva in zagotovo najbolj pomembna stvar v vročih dneh za živali je, da imajo vedno na voljo dovolj sveže vode. Ker psi v koži nimajo znojnih žlez, svojo telesno temperaturo uravnavajo preko dihal. S pohitrenim dihanjem se znižuje telesna temperatura, hkrati pa žival s sapo izgublja tudi telesno tekočino Še toliko bolj pomembno je to dejstvo takrat, ko žival je veliko briketirane hrane, ki je že sama po sebi precej suha.
Že manjša aktivnost lahko pri živalih v poletnem času povzroči vročinski udar ter seveda pogin. Ogrožene so predvsem živali s kratkimi gobčki ali kakršnimikoli kardiovaskularnimi težavam, zato živali sprehajajte pozno zvečer ali zelo zgodaj zjutraj, s seboj pa imejte pitno vodo.
Vir slike: Pes moj prijatelj
Najpogostejši vzrok toplotnega udara in celo pogina živali je pozabljena žival v vročem avtomobilu. Čeprav ste pustili okna odprta, je za psa vročina, ki se nabere v avtomobilu, še vedno prehuda. Pomembno je, da ga vedno vzamete s seboj in ga ne puščate v avtomobilu. Vročinski udar lahko v vozilu nastopi že v 15 minutah po izklopu klimatske naprave.
Tako kot človeku, tudi živali veliko pripomore k ohlajanju, če jih močimo z vodo. Vendar pozor – žival nikoli ne smemo pričeti močiti po glavi. Najprej pričnemo vodo polivati po tačkah in nato nadaljujemo navzgor. Žival lahko zaradi prehitre temperaturne razlike dobi temperaturni šok. Moker ljubljenček se bo veliko bolje počutil in lažje ohladil.
Živali imajo tačke izjemno občutljive. Nikakor štirinožca ne sprehajajte po vročem asfaltu ali drugi vroči podlagi, saj si lahko poškoduje šape. Če je prevroče za vaše noge, je verjetno prevroče tudi za pasje.
Tudi bivalni prostori ne smejo biti za ljubljenčka preveč vroči. Kot smo že omenili, je idealna temperatura okoli 20 stopinj Celzija. Zvečer prezračite prostore, čez dan pa jih, če je mogoče, ohlajajte. Kot lastniki živali smo za njihovo dobro počutje in zdravje odgovorni. V vročini se živali ne počutijo najbolje, zato vedno poskrbite, da bo vaš ljubljenček imel hladen prostor ter dovolj sveže vode.
Vir: spletna stran Vizita.si in Maribor24.si
Julij, 2025